fot. youtube

Mimo tego, że Donald Tusk jest obecnie poza Polską, odgrywa on bardzo ważną rolę w polskiej polityce. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Donald Tusk jest bardzo ceniony przez znaczną część Polaków. Przez wiele lat stanowił jedną z czołowych i najważniejszych osób w polskiej polityce. Nie ma co ukrywać, że ostatnie 10 lat to pasmo sukcesów tego polskiego polityka.

Jego ojciec z zawodu stolarz, zmarł gdy Donald Tusk miał 15 lat. Matka zmarła w 2009 r. pracowała jako sekretarka w Akademii Medycznej, była córką Polaka i Niemki. Donald Tusk zawarł ślub cywilny z Małgorzatą w 1978 r. Ślub kościelny zawarł dopiero w 2005 roku na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi. Przed wyborami przekonywał, że wrócił na łono Kościoła dzięki polskiemu papieżowi. W 1980 ukończył studia z zakresu historii. W latach 80. XX w. Donald Tusk m.in. malował kominy pracując przez 7 lat w spółdzielni usług wysokościowych – Świetlik. W 1991 roku znalazł się w Sejmie, a partia Kongres Liberalno-Demokratyczny, której został przewodniczącym stanęła w opozycji wobec rządu Jana Olszewskiego.

Czy Donald Tusk to polski mąż stanu?

View Results

Loading ... Loading ...

W 1997 roku dostał się do Senatu, gdzie został wicemarszałkiem. W 2001 wspólnie z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim założył Platformę Obywatelską. Po dostaniu się Sejmu został wicemarszałkiem, w 2003 roku po odejściu Macieja Płażyńskiego został przewodniczącym PO. w 2005 roku kandydował na prezydenta Polski – przegrał z Lechem Kaczyńskim w II turze.

W 2007 roku w przedterminowych wyborach PO wygrała z wynikiem 41,51%, a Donald Tusk został premierem. W wyborach w 2011 roku PO wygrała wybory z wynikiem 39,80%, a Tusk utrzymał stanowisko premiera. W świetle słabnącego poparcia dla PO pojawiła się możliwość kandydowania na szefa Rady Europejskiej. 30 sierpnia 2014 podczas spotkania Rady Europejskiej został zatwierdzony na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Jego druga, ostatnia kadencja kończy się w listopadzie 2019 roku.

Categories: Bez kategorii