fot. wlasne

Temat ten nie jest nowy. Pomysły zburzenia Pałacu Kultury i Nauki znane są od dawna. Do tej pory kończyło się na wypowiedziach znanych osób dotyczących tego jakie mają zdanie w tej kwestii. W ostatnim czasie temat ten bardzo odżył z powodu wypowiedzi ministra Glińskiego, który zapytany, odparł, że nie widzi problemu z wyburzeniem pałacu. Jeszcze głośniejsza stała się wypowiedź wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. Powiedział on, że od 40 lat marzy o tym by zburzyć ten budynek. Za tą wypowiedzią poszły kolejne wypowiedzi polityków niechętnych temu budynkowi. Wiceminister obrony narodowej również wyraził się ochoczo na temat burzenia tego budynku roztaczając plany wyburzenia przez wojsko na 100 lecie odzyskania niepodległości.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został zbudowany jako Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Zbudowano go w latach 1952-55 jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego, a pomysłodawcą miał być sam Józef Stalin. Na budowie pracowało ok. 3500–5000 robotników rosyjskich i 4000 robotników polskich. Jest to nadal najwyższy budynek w Polsce. Wnętrza kryją w sobie teatry, kina, muzea, uczelnie wyższe, i inne instytucje. W środku znajduje się też sala Kongresowa mieszcząca 3 tysiące osób.

Czy Pałac Kultury i Nauki powinien być zburzony?

  • NIE (56%, 754 Votes)
  • TAK (41%, 562 Votes)
  • Nie mam zdania (3%, 42 Votes)

Total Voters: 1 358

Vote

W 2007 roku Pałac został wpisany do rejestru zabytków. Budynek przez wielu uznawany jest za symbol dominacji stalinizmu nad Polską. Faktem, który może nie być miłym dla Polaków jest również to, że jest to jeden z najważniejszych symboli Warszawy i Polski.

Tags:
Categories: Bez kategorii