fot. youtube

Stosunki polsko-ukraińskie od jakiegoś czasu ulegają pogorszeniu. Wszyscy pamiętamy wsparcie Polaków na Ukrainie podczas pomarańczowej rewolucji w 2004 roku, a później podczas Majdanu. Historię Polski i historię Ukrainy dzieli wiele, a zarazem wiele też łączy. Trzeba też przyznać, że jest to trudne sąsiedztwo.

 

Młodzi Ukraińcy wychowywani są w przekonaniu o pochodzeniu ich kraju od Rusi Kijowskiej, a otaczające kraje okupowały etniczne ziemie ukraińskie. Za bohatera uznają polskiego zdrajcę Chmielnickiego, kozaków i Stepana Banderę. Kraj ten posiadał też np. wielu zdolnych pisarzy jak Taras Szewczenko czy Iwan Franko. Ukraińskie potrawy, wyszywanki i inne elementy kultury sa bardzo popularne i stanowią wkład w europejską cywilizację.

Obecne działania władz Ukrainy budzą jednak niesmak i sprzeciw wśród wielu krajów, głównie sąsiednich jak Węgry czy Rumunia, a także coraz głośniej Polski. Ustawa, która ogranicza naukę języka mniejszościom narodowym zdenerwowała władze kilku krajów. Polska domaga się rozliczenia z historią, która jest bolesna dla Ukraińców. Jak wszyscy wiemy władze Ukrainy nie kwapią się do wyjaśniania szczegółowo okrutnych działań UPA. Na Ukrainie nie mówi się o zbrodni na Wołyniu, ludzie nie znają i nie wiedzą dokładnie o co tak naprawdę chodzi Polsce. UPA to w ich oczach ochotnicy, patrioci, którzy narażali własne życie do walki o Ojczyznę. Sposób w jaki to robiono jest jednak dla Polaków szokujący. Ostatnio głośne stało się porównanie przez Ukraińców Stepana Bandery do Piłsudskiego, a UPA do AK. Wiele głosów w Polsce mówi o tym, żeby zapomnieć o krzywdach i myśleć już tylko o wspólnych interesach obu krajów. Czy w takim razie Polska powinna rezygnować z wyjaśniania historii na rzecz robieniu interesów z Ukrainą?

Czy Polska powinna zrezygnować z tematu Rzezi na Wołyniu dla dobrych relacji z Ukrainą?

  • Nie (96%, 1 627 Votes)
  • Tak (3%, 44 Votes)
  • Nie mam zdania (1%, 17 Votes)

Total Voters: 1 688

Vote

Patrząc na rozwój sytuacji można się spodziewać, że dobre stosunki z Ukrainą to melodia odległej przyszłości. Wiele jest tu złej woli, a mało ochoty na przyznanie się do własnych grzechów.

CZEKAMY NA WASZE KOMENTARZE I OPINIE

Categories: Bez kategorii